درباره وبلاگ


1364/11/9
*********.
من عاشق " علوم انسانی" م. از نظر من علوم انسانی زیر بنایی اصلی زندگی و حیات انسان هاست.

*******
من عاشق نقدم! نقد منتقد ، نقدنقد و نقد "خویشم"... من سالهاست معتقدم که: درطول تاریخ هیچ کجا هیچ انقلابی رخ نداده است ، مگر اینکه اول یک انقلاب درونی اتفاق بیافتدسپس یک انقلاب بیرونی.

"محسن نوزعیم"
***************
هرگونه استفاده از مطالب و دلنوشته های این
تارنما با ذکر منبع ونام نویسنده بدون مانع می باشد.

مدیر وبلاگ : محسن نوزعیم
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فصل سکوت
تاریخ از آن کسانی خواهد شد که دونقط مسیر آن را با دو نقطه "عدالت" سبز بکنند. "محسن.نوزعیم"
میدانی مهربانم ،  تنها رقیب اصلی زندگی ، مرگ هست و تنها رقیبی هست که زندگی را شکست می دهد. 
زندگی گاهی یک تراژدی غم انگیز و تلخ هست ولی با همه جلوه های تراژدیش, " تو" به زندگی معنا میدهی.
تو در قلب و ذهن من خواهی ماند همیشه.. موعود؛ نمی دانم وعده چیست!  وعده ی جدایی است یا وصال. ولی موعود شاید  هم روز جدایی باشد.
 می گویند موعود.. ولی تو در قلب و ذهن من خواهی ماند مهربان. 
محسن نوزعیم
96/01/31
 22:55
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 31 فروردین 1396 :: نویسنده : محسن نوزعیم
نظرات ()
((لباس سیاه چین خورده ای پوشیده بود که قالب و چسب تنش بود. وقتی که من نگاه کردم،  گویا می خواست از روی جویی که بین او و پیر مرد فاصله داشت،  بپرد؛  ولی نتوانست،  آنوقت پیرمرد زیر خنده،  خنده خشک و زننده ای بود که مو به را به تن آدم راست می کرد،  یک خنده سخت دورگه و مسخره آمیز کرد بی آنکه صورتش تغییری بکند؛  مثل انعکاس خنده ای بود که ازمیان تهی بیرون آمده باشد. ))
بوف کور/ صادق خان هدایت عزیز
19 فرودین1330 سالروز خودکشی صادق هدایت گرانسنگ

پی نوشت:
نظر استاد محمود دولت آبادی درباره صادق هدایت
: « کار ادبیات هیچ نیست مگر شناخت و هدایت این شناخت را خوب به ما یاد داد . هدایت برای شناختن خود و محیط و گذشته و امروز در تلاشی مداوم بود . هدایت ایران می پرستید و در عین حال از ابتذال حاکم بر آن نفرت داشت . »
« هدایت تمام جوانب زندگی انسان ایرانی در دایره ای می ریزد و مسوولانه ترین رفتار یک شخصیت فرهنگی را از خود به یاد گار می گذارد و در ) بوف کور ( به کمال می رسد ... هدایت نویسنده ای است بی همتا . »
صادق هدایت  محموددولت آبادی
نوع مطلب : ادبیات و رمان، 
برچسب ها : صادق هدایت، محمود دولت آبادی،
لینک های مرتبط :


شنبه 19 فروردین 1396 :: نویسنده : محسن نوزعیم
نظرات ()

مرد تعیین کننده انتخابات

با سلام و دورد

وقتی که ایمیل همکاری برای گردآوری ویژه نامه سایت خوب انسان شناسی و فرهنگ دریافت کردم با خودم فکر می کردم چه مطلب مفید و ارزشمندی را میتوانم برای  همکاری و بهتر شدن ویژه نامه بنویسم به بعضی از موضوعات مورد علاقه ام  که می اندیشیدم  مثلا به مطلبی با عنوان "برد فروشنده وباخت ترامپ"، یا مثلا به نقش وعمل رسانه ها جمعی وحتی فیلمهای سینمایی که مربوط به انتخابات می تونست باشد  و  یا مثلا به " مرگ آیت الله هاشمی و ان فیلم تبلیغاتی که  جناب کمال تبریزی ساخته بودند" و یادر  مورد کتاب صالحان آلبرو کاموو.. ولی خیلی مودبانه و محترمانه کنار میگذاشتم. یک نکته "ظریف" ذهن من را جلب خودش نمود وآن هم مردی که در انتخابات آینده می تواند تعیین کننده و بسیار تاثیرگذار باشد. از انجایی که در جامعه  ما دلواپسان عده شان محدوده که در راس قدرت هستند واز افکار واعمال افراطی خودشان دست هم بر نمیدارند الان مشکل حادی با برنامه برجام پیدا کرده اند. می گویند که ما در قبال آن چیزهای که داد ه ایم خیلی بدست نیاورده ایم و بیشتر در عرصه بین الملل و زبان دیپلماتیک به این بازی میگویند" برد-باخت" یعنی ما بیشتر باخت داده ایم تا برد. باید یک سوال از این جریانهای سیاسی افراطی پرسیدکه شما خود را دیندار و مذهبیون معرفی می کنید آیا حتی  تا به حال شده به صلح امام حسن (ع) بیندیشند وکمی تامل بکنند؟

چرا اصلا ما در داخل کشورمان به یک تفاهم نهایی نمیرسیم؟  وقتی در کشوری مثل ژاپن وکره و چین اختلافی پیش میاید همگی  در داخل دست به دست هم میدهند و اجازه دخالت به هیچ کشوری نه اروپایی شرقی ،غربی ها و نه اروپایی غربی را نمی دهند.نباشد که منفعتهای شخصی تان خیلی زیاد هست که تمایل ندارید آنها را از دست بدهید. جالبه وقتی که تحریمها زیاد می شدند بعضی از دلواپسان خوشحال تر بودند از این موضوع. باید از اینها پرسید که چه سود های کلانی عایدشون میشد؟ راهی که شما می رفتید و آن گفتمان حاکم برزبان سیاسی و دیبلماسی  کشور را تا درب جنگ بردش و جنگی  را می خواستیم راه اندازی بکینم که آیندگان قضاوت بکنند وبگویند این بار جنگ را ما آغاز کردیم. مگرشما فراموش کردید که ما هشت سال از زمانی که میتوانستیم روبه بهبود وپیشرفت بیشتر برویم، بهترین جوانان، مردان وزنان غیوری که با تمام وجود وارد جنگ شدشند تا از آرمانهای خودشان، از مام وطن واز انقلابی که بدست خود به پا کرده بودند دفاع می کردند از دست داده ایم. آیا به نظرتان آن جنگ برای ما کافی نبوده؟

 راستی اصلا باید پرسید چرا به نزدیک انتخابات درباره فیش های حقوقی سخن به میان آمد؟ ایا در مجلس قبلی و دولت پیشین این حقوق ها نجومی دریافت نمی شد؟ چرا هیچ شخصی در آن زمان صحبت نمی کرد!

همگی به عمل و کنش ها و واکنشهای این دولت و آن نکته "ظریف" فکر بکنیم که در وضع کنونی چه شخصی می تواند ریس جمهور آینده ما باشد؟

محسن نوزعیم

کارشناس ارشد علوم سیاسی


نوع مطلب :
برچسب ها : سیاست، انتخابات، علوم سیاسی،
لینک های مرتبط :


دوشنبه 14 فروردین 1396 :: نویسنده : محسن نوزعیم
نظرات ()
نامه سرگشاده به استاد پرویز پرستویی عزیزم 
سلام استاد من
سلام مرد روزهای سخت
سلام مرد روزهای خوب و مهرورزی
سلام استادچهارفصل من
سلام بر مرد هزارنقش هنر هفتم
سلام حاج کاظمی که نماد دلاوری های جنگ است
سلام رضامارمولکی که نماد اعتدال و انصاف است
سلام محمود زیرتیغ که نماد وجدان بیدار است
سلام صادق مشکینی که نماد عشق به خانواده و ترس از همه جنگهااست
سلام جواد کولی که نماد مردهای لمپنی بامرام بودند
سلام خسرو پذیرش 
سلام سروان قربانی
سلام ناصر ترانزیت
سلام سلام ها.... 
سلام هنرمند محبوب من.
با احترام به عرصه هنر و  به عرصه سیاست!
استاد عزیز و ارجمندم(پرویز پرستویی) امروز خبری را از جناب دکترقانعی راد استادمسلم حوزه جامعه شناسی و ریس انجمن جامعه شناسی ایران خواندم که البته به صورت نقل و قول در کانالها و گروه های تلگرام دست به دست می شد.آن استاد ارجمند جناب قانعی راد به شرکت در حوزه انتخابات شورای شهر اشاره کرده بودند:« که البته شایان ذکر است {به ورزشکاران را هم در کنار هنرمندان قید کرده بودند} که در سیاست نباید هنرمندان وارد بشوند که این یک موضوع خطرناک است. باید کسانی وارد عرصه سیاست بشوند عضو حزبی باشند وفعالیت سیاسی داشته باشند. وتوانایی انجام مسایل سیاسی را در جامعه داشته باشند.» 
آری بنده هم با ایشان صدرصدموافقم ولی چرا من این را برای شما (پرویز پرستویی)می نویسم؟ چون شخص شما اولین هنرمند محبوب من در عرصه هنر هستید. با احترام بر همه بزرگان سینما که همگی عزیزان ما هستندولی شما را بیشتر از همه دوست  میدارم. 
می خواهم برای جناب دکتر قانعی راد گرامیم بنویسم که استاد ای کاش سیاستمداران ومردان سیاست هم وارد عرصه هنر و ورزش نشوند چون ورود آنها به عرصه هنرخطرناکتر هست. میدانید وقتی مردان سیاست وارد عرصه می شوند دیگر آن نگاه ومفهوم "هنر برای هنر" ونظریات متفاوت هنر درشاکله و مرکز سیاست یعنی "قدرت"گم می شود. جبهه گیریها صورت می گیرد مخاطبان ومردم به فراموشی سپرده می شوند.  مشکلات مردم ،مسایل اجتماعی ، مسایل فرهنگی که باید در سینما و عرصه هنر بازنمایی بشود به فراموشی سپرده می شود و به جای آن باز تولید قدرت شکل می گیرد.حتی مردان سیاست از نشانه شناسی که جز معیارها واستانداردها یک فیلم زیبا هست را برای رسیدن به مقاصد خود استفاده می کنندو آنجاست که آن جمله معروف در رشته علوم سیاسی "هدف وسیله را توجیح می کند"کاملا مصداقش را می توان لمس کرد.
استاد پرستویی عزیزم دنیای ما دنیای عجیب و غریبی است.من امروز در حین صحبت وگفتگو با یک دوست شاعردر فضای مجازی به این نتیجه رسیدم: کلا زندگی ما طنز زیبایی دارد که ما همگی از یک سرشت هستیم ولی نمیدانم چرا در ذهن ما "هنر همیشه بر حق بودن" تداعی کرده و هر روز انسجام بیشتری میگرد.

با احترام و مهر خالصانه بر هر دو استاد عزیز و والا ؛ پرویزخان پرستویی وجناب دکتر قانعی راد.

امضأ: خویش حقیقی
محسن نوزعیم
دانش آموخته ارشد علوم سیاسی 
پی نوشت: استاد پرویز پرستویی در انتخابات شورا شرکت نکرده اند و این فقط یک دلنوشته است که قلم و دل را به سوی آن بازیگر خوب و توانای سینمای ایران کشاند


9/بهار/96
نوع مطلب :
برچسب ها : هنر، سیاست، پرویز پرستویی، دکتر قانعی راد،
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 9 فروردین 1396 :: نویسنده : محسن نوزعیم
نظرات ()

کتاب اصول و مبانی تحلیل متون ادبی، نوشته‌ی سلینا کوش و ترجمه‌ی حسین پاینده، توسط انتشارات مروارید منتشر شد. اصل این کتاب به زبان انگلیسی در ماه مارچ ۲۰۱۶ منتشر شده است و انتشار آن در زمانی کمتر از یک سال بعد از انتشار متن اصلی، منبع روزآمدی را در زمینه‌ی نقد ادبی در اختیار پژوهشگران و علاقه‌مندان به این حوزه قرار می‌دهد.

http://s8.picofile.com/file/8289561568/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8_%D8%A7%D8%B5%D9%88%D9%84_%D9%88_%D9%85%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C_%D8%AA%D8%AD%D9%84%DB%8C%D9%84_%D9%85%D8%AA%D9%88%D9%86_%D8%A7%D8%AF%D8%A8%DB%8C.jpg

معنا در متون ادبی چندلایه است و منتقدان ادبی باید این توانایی را داشته باشند که لایه‌ی سطحی و پیدای آثار ادبی را کنار بزنند تا به لایه‌های ژرف و ناپیدای آن‌ها دسترسی پیدا کنند. این کار مستلزم فرایندی است که اصطلاحاً آن را «تحلیل» می‌نامیم، اما بلافاصله این پرسش‌ها مطرح می‌شوند که: مقصود از «تحلیل» ادبیات چیست؟ «تحلیل» به چه روش‌هایی انجام می‌شود؟ چگونه می‌توان بین «تحلیل» ــ که بر اساس قواعد معیّن و به پیروی از نظریه‌های ادبی صورت می‌گیرد ــ و اظهارنظرهای ذوقی و بی‌قاعده تمایز گذاشت؟ این پرسش‌ها و نظایر آن، بخشی از موضوعاتی هستند که در کتاب اصول و مبانی تحلیل متون ادبی بررسی  می‌شوند. این کتاب برای کسانی نوشته شده است که مایل‌اند با کسب دانشی پایه‌ای درباره‌ی روش‌های نظام‌مندِ تحلیل متون ادبی، توانایی خود در نقد آثار ادبی و هنری را تقویت کنند. از این رو، اصول و مبانی تحلیل ادبی با زبانی روشن و با توضیحات مبسوط شرح داده شده است. به این منظور، نویسنده شیوه‌ی تحلیل شعر، داستان کوتاه، رمان، نمایشنامه و فیلم سینمایی را با ذکر مثال‌های متعدد توضیح می‌دهد و اصطلاحات تخصصی را که در نقد آثار ادبی و هنری کاربرد دارند به خواننده معرفی می‌کند. مترجم با افزودن زیرنوشت‌های توضیحی درباره‌ی اصطلاحات نقد ادبی و نویسندگان و آثاری که در کتاب مورد اشاره قرار گرفته‌اند، کوشیده است تا فهم مطالب آن برای خواننده‌ی فارسی‌زبان تا حد ممکن راحت‌تر شود.

انتشارات مروارید:  ۶۶۴۰۰۸۶۶ (۰۲۱)

www.morvarid-pub.com


برگرفته از وبلاگ دکتر حسین پاینده عزیز

نوع مطلب :
برچسب ها : حسین پاینده، چاپ کتاب، نقد ادبی،
لینک های مرتبط :


جمعه 4 فروردین 1396 :: نویسنده : محسن نوزعیم
نظرات ()
ذرات خاکی جسم من را در آب حل نمایید و آن را به سمت آسمان آبی نشانه بگیرید و به دست بادهای دهشتناک بسپارید تا آن را بر روی آتشی از این عالم هستی بریزد شاید خاموش بشود این کینه ها، نفرتها ،جنگها و ارام بگیرند قدرتمندان تا دوباره روشن شود نور انسانیت بر این پهنای زمین. 

من به برادرم وصیت میکنم که هنگام مرگ من :بر سرسنگ قبر م صلیبی بگذار و روی سنگ مزارم یاعلی ودر گوشه بالای از سنگ قبر من ایکس و در گوشه پایین دیگر آن ایگرگ را حک بکن و با خط زیبا بنویس :بگذار برای همیشه در این عالم هستی  مجهول باقی بمانم. 

به قول دکتر حسین بشیریه: وای به حال زندگان و وای به حال مردگان
خوشا به حال آن کسانی که نه به دنیا آمدند و نه از دنیا رفتند..

امضاء :خویش حقیقی و واقعی

 محسن نوزعیم
نوع مطلب :
برچسب ها : دلنوشته، جنگ، مرگ،
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 2 فروردین 1396 :: نویسنده : محسن نوزعیم
نظرات ()


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic