درباره وبلاگ


1364/11/9
*********.
من عاشق " علوم انسانی" م. از نظر من علوم انسانی زیر بنایی اصلی زندگی و حیات انسان هاست.

*******
من عاشق نقدم! نقد منتقد ، نقدنقد و نقد "خویشم"... من سالهاست معتقدم که: درطول تاریخ هیچ کجا هیچ انقلابی رخ نداده است ، مگر اینکه اول یک انقلاب درونی اتفاق بیافتدسپس یک انقلاب بیرونی.

"محسن نوزعیم"
***************
هرگونه استفاده از مطالب و دلنوشته های این
تارنما با ذکر منبع ونام نویسنده بدون مانع می باشد.

مدیر وبلاگ : محسن نوزعیم
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فصل سکوت
تاریخ از آن کسانی خواهد شد که دونقط مسیر آن را با دو نقطه "عدالت" سبز بکنند. "محسن.نوزعیم"
شب در چشم های من است
به سیاهی چشم هایم نگاه کن.
روز در چشمان من است
به سفیدى چشمهاى من نگاه کن.
شب و روز در چشمان من است
به چشمان من نگاه کن.
پلک اگر فرو بندم
جهانى در ظلمات فرو خواهد رفت..
" مرحوم حسین پناهى"شعر بالا به نظر نگارنده از سه بند شکل یافته.در عین اینکه می توان مستقل خواند و در عین مستقل بودن از یک ساختار منسجم  به لحاظ محتوایی و فرم در پیوند یکدیگرند. از آرایه های ادبی تناقض که شاعر به کار برده از نقاط قوی ومهم شعر می باشد و به نظر نگارنده این تناقضات بار معنای شعر را به دوش خود میکشد.
ما هدفمان در اینجا خوانش پدیدار شناختى این سروده کوتاه هست و سعى بر این داریم که بدون اغراق و بزرگنمایى دست به واکاوى این اثر بزنیم.

نکته اولى که در ذهن من ( نگارنده) تداعى کرد,  تصویر سازى است که شاعر از واژه" چشم" گرفته و ارتباط با دنیاى بیرون خویش برقرار کرده و دنیاى خود( کره خاکى ش) با توجه به ان وسعت در  چشم که که جز از عناصر کوچک بدن انسان است، جاى مى دهد.  همصامتى" ش" براى تاکید است که شاعرانه زیرکانه و هنرمندانه به کاربرده و باعث یک موسیقى درونى شده است و باعث پیوندهم اوایى " چشم" و" شب" مى شود. 
تشبیه هات زیبا ى که شاعر شب و روز  را به سیاهى و سفیدى چشم مى کندباعث زیباى دو چندان این شعر شده است. شاعر که از اوضاع و وضعیت محیط خود ناراضى است از لحن موکد " چشم" به کار مى برد تا احساسات ناراضایتى خود را اعلام بکند. 
شب با سیاهى و روز با سفیدى در ادبیات و اشعار بسیار ى از شاعران  به کار برده شده است که این الفاظ محتواى متفاوتى داشتن. گاهى براى گریز از یک اتفاق ناگوار به شب پناه مى برند که سکوت هم جارى است. و یا بالعکس در روز اتفاق مى افتد. منظور از سیاهى مى تواند اوضاع و احوال ظلم و جنپ و بدى باشد که در شب از سوى بدکاران و ظالمان اتفاق مى افتد .روز نشانه اش سفیدى است و معمولا به ظاهر " همه چیز ارام است!
 شاعر چشمان خودش را مى بندد جهانى که از قبل براى خواننده خود ساخته است , در تاریکى فرو مى بندد. به نظر نگارند دو برداشت مى توان از این بند اخر  کرد, اول اینکه وقتى چشم به اینگونه که شاعر طراحى کرده بود، بسته شود " مرگ" یک انسان به ذهن تداعى مى کند. دومین برداشتى که مى شود کرد, ما شنیده ایم و دیده ایم که در دنیاى خویش و وطن خویش به دیگران ظلم مى شود، حق شخصى را پایمال مى کنند و شخص بیننده نسبت به ان اتفاق بى تفاوت بوده و مى گویند که " چشم هایت" را ببند!! وقتى چشمها اینگونه بسته شود واضح هست که چگونه یک جامعه و یا یک دنیا در تاریکى فرو مى رود!

" محسن نوزعیم"

26/ 6/ 94
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


شنبه 18 مهر 1394 :: نویسنده : محسن نوزعیم
نظرات ()

اقاى دکتر حسین پاینده از هفته‌ی سوم مهرماه ۹۴، پنج کارگاه جدید به شرح زیر در حوزه‌ی هنری استان تهران (واقع در خیابان بخارست) برگزار خواهد کرد:

۱. کارگاه یک‌روزه‌ی «ایماژیسم در شعر معاصر ایران»

۲. کارگاه «آشنایی با داستان کوتاه رئالیستی»

۳. کارگاه «داستان‌نویسی (دوره‌ی مقدماتی)»

۴. کارگاه «شالوده‌های نقد ادبی»

۵. کارگاه «نقد ادبی روانکاوانه»

شرکت‌کنندگان در هر یک این کارگاه‌ها از میان داوطلبانی انتخاب خواهند شد که فرم ثبت نام اولیه را پُر کرده باشند. مهلت ثبت نام اولیه تا روز ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۴ است.

محتوای هر یک از این پنج کارگاه به شرح زیر است:

۱. کارگاه یک‌روزه‌ی «ایماژیسم در شعر معاصر ایران»

کارگاه یک‌روزه‌ی آشنایی با شعر ایماژیستی با حضور حسین پاینده در حوزه‌ی هنری استان تهران برگزار می‌شود. شعرهای ایماژیستی یا اصطلاحاً «تصویری» در ادبیات جهان کمابیش همزمان با همان دوره‌ای نضج گرفتند که مکتب امپرسیونیسم در نقاشی ظهور کرده بود. این نوع شعر، ماهیتی لزوماً امپرسیونیستی دارد زیرا شاعر می‌کوشد با کمترین تعداد واژه، حسی قوی از مواجهه با جنبه‌ای از واقعیت را به خواننده منتقل کند. شاعر ایماژیست کسی است که از آنچه در جهان پیرامون خود می‌بیند غفلت نمی‌ورزد، بلکه ژرف‌اندیشانه به همه‌چیز می‌نگرد و می‌کوشد استنباط‌های آنیِ خود را با بیانی هنری ثبت کند. هدف از برگزاری کارگاه «ایماژیسم در شعر معاصر ایران» آشنایی با مبانی این نوع شعر و نمونه‌هایی از آن در آثار شاعران معاصر ایران است. در این کارگاه یک‌روزه که در دو جلسه‌ی متوالی برگزار خواهد بود، مبانی شعر ایماژیستی (تصویری) با رهیافتی میان‌رشته‌ای و در مقایسه با سبک امپرسیونیسم در نقاشی تبیین می‌شود و سپس نمونه‌هایی از شعرهای ایماژیستیِ شاعران معاصر ایران مورد بررسی قرار می‌گیرند. در جلسه‌ی اول برخی از معروف‌ترین تابلوهای نقاشان امپرسیونیست نشان داده خواهد شد و اصول و قواعد سبک امپرسیونیسم در هنر شرح داده می‌شود. در این جلسه همچنین مبانی فلسفی این نوع شعر با اشاره به فلسفه‌ی پدیدارشناسی تبیین خواهد شد. سپس در جلسه‌ی دوم شعرهایی ایماژیستی از سهراب سپهری، سیاوش کسرائی، فروغ فرخزاد، بیژن نجدی، ضیاءالدین ترابی و مهدی مظفری‌ساوجی با نگاهی تطبیقی و نقادانه تحلیل خواهند شد.

زمان برگزاری کارگاه: چهارشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۴، ساعت ۹:۰۰ الی ۱۲:۳۰

علاقمندان می‌توانند برای ثبت نام به حوزه هنری استان تهران مراجعه کنند: میدان آرژانتین، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، خیابان دوازدهم، شماره ۳.

شماره تلفن: ۲۰ـ۸۸۵۰۴۶۱۶، داخلی ۱۰۱

شماره همراه: ۰۹۱۲۸۱۹۲۳۱۸

***************************************************************

 ۲. کارگاه «آشنایی با داستان کوتاه رئالیستی»

داستان کوتاه در زمره‌ی پُرطرفدارترین و موفق‌ترین ژانرهای ادبی در ایران است. هر سال ده‌ها مجموعه‌ی داستان کوتاه و نیز کتاب‌های مختلفی در زمینه‌ی مباحث نظری داستان کوتاه در کشور ما منتشر می‌شود. به رغم اقبالی که خوانندگان به این ژانر نشان داده‌اند، شیوه‌های علمی تحلیل داستان هنوز در برنامه‌های درسی بسیاری از رشته‌های دانشگاهی گنجانده نشده است. در نتیجه، در زمینه‌ی نقد داستان کوتاه کمبودهای فراوانی وجود دارد. هدف از برگزاری دوره‌ی آموزشیِ «آشنایی با داستان کوتاه رئالیستی»، آشنایی با عناصر داستان کوتاه و روش‌شناسیِ تحلیل این ژانر است. این دوره بویژه برای پژوهشگران و علاقه‌مندانی طراحی شده است که در رشته‌ی تحصیلیِ خود درسی درباره‌ی ادبیات داستانی نگذرانده‌اند، اما مایل‌اند با شیوه‌ی تحلیل داستان آشنا شوند. این دوره همچنین با این هدف طراحی شده است که نسل جدیدی از منتقدان ادبیات داستانی برای فعالیت در حوزه مطبوعات تربیت شوند. در چند جلسه‌ی اول، عناصر داستان کوتاه به تفصیل معرفی می‌شوند (زمینه، انگیزش، شخصیت، زاویه‌ی دید، کشمکش، پیرنگ، کنش خیزان، کنش افتان، درونمایه، و . . . ) و در بقیه‌ی جلسات هر بار یک داستان کوتاه در پرتو بحث‌های نظری، مورد تحلیل قرار می‌گیرد.

کارگاه «آشنایی با داستان کوتاه رئالیستی» بر اساس کتاب داستان کوتاه در ایران (جلد اول، داستان‌های رئالیستی و ناتورالیستی) برگزار می‌شود. این کارگاه و کارگاه «آشنای با داستان کوتاه مدرن»، پیش‌نیاز شرکت در کارگاه «آشنایی با داستان کوتاه پسامدرن» خواهد بود که متعاقباً توسط دکتر پاینده در حوزه‌ی هنری استان تهران برگزار خواهد شد.

 زمان برگزاری کارگاه: پنجشنبه‌ها، ساعت ۹:۰۰ الی ۱۰:۳۰

 تاریخ شروع دوره: پنجشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۴

علاقمندان می‌توانند برای ثبت نام به حوزه هنری استان تهران مراجعه کنند: میدان آرژانتین، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، خیابان دوازدهم، شماره ۳.

شماره تلفن: ۲۰ـ۸۸۵۰۴۶۱۶، داخلی ۱۰۱

شماره همراه: ۰۹۱۲۸۱۹۲۳۱۸

****************************************************************

۳. «کارگاه داستان‌نویسی (دوره‌ی مقدماتی)»

«کارگاه داستان‌نویسی (دوره‌ی مقدماتی)» با حضور حسین پاینده در «حوزه‌ی هنری» برگزار می‌شود. هدف از برگزاری این کارگاه که طی ۱۰ جلسه برگزار خواهد شد، افزایش مهارت‌های خلاقانه‌ی نویسندگان نوقلم است که قصد دارند داستان‌نویسی را به‌طور جدی و حرفه‌ای دنبال کنند. رویکرد این کارگاه به داستان‌نویسی مبتنی بر نظریه‌هایی ادبی و شناخت سبک‌های داستان‌نویسی در ادبیات ایران و جهان خواهد بود. شرکت‌کنندگان در این دوره، می‌بایست از شناخت مقدماتی درباره‌ی عناصر داستان برخوردار باشند (زاویه‌ی دید، شخصیت، پیرنگ، کشمکش، …). در هر یک از جلسات، نخست بحثی نظری درباره‌ی شیوه‌های داستان‌نویسی انجام خواهد شد و سپس داستانی که یکی از شرکت‌کنندگان کارگاه نوشته است در جمع خوانده و بررسی می‌شود. در بحث راجع به داستان‌ها، شیوه‌ی به‌کارگیری خلاقانه و هدفمندِ عناصر داستان برای القای درونمایه‌ی مورد نظر نویسنده بحث خواهد شد.

«کارگاه داستان‌نویسی (دوره‌ی مقدماتی)» پیش‌نیاز شرکت در «کارگاه داستان‌نویسی (دوره‌ی پیشرفته)» و «کارگاه نویسندگی خلاق» خواهد بود که متعاقباً توسط دکتر پاینده در حوزه‌ی هنری استان تهران برگزار خواهد شد.

زمان برگزاری کارگاه: پنجشنبه‌ها، ساعت ۱۱:۰۰ الی ۱۲:۳۰

تاریخ شروع دوره: پنجشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۴

علاقمندان می‌توانند برای ثبت نام به حوزه هنری استان تهران مراجعه کنند: میدان آرژانتین، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، خیابان دوازدهم، شماره ۳.

 شماره تلفن: ۲۰ـ۸۸۵۰۴۶۱۶، داخلی ۱۰۱

 شماره همراه: ۰۹۱۲۸۱۹۲۳۱۸

 ****************************************************************

۴. کارگاه «شالوده‌های نقد ادبی»

کارگاه «شالوده‌های نقد ادبی» با حضور حسین پاینده در حوزه‌ی هنری استان تهران برگزار می‌شود. هدف از این کارگاه که در ۱۰ جلسه برگزار خواهد شد، آشنایی علاقه‌مندان به نقد ادبی با مبانی نظری نقد است. این کارگاه برای کسانی در نظر گرفته شده است که در رشته‌ی تحصیلی خود درسی درباره‌ی نظریه و نقد ادبی نگذرانده‌اند و هیچ دانشی درباره‌ی نقد ندارند. در این دوره‌ی آموزشی، ابتدا تعریف‌های نادرست اما متداول از نقد ادبی معرفی می‌شوند و ضمن بررسی نمونه‌هایی از شبه‌نقد،‌ اِشکالات مقالاتی که بر اساس این تعریف‌های نادرست نوشته شده‌اند مشخص می‌گردد. در مرحله‌ی بعد تعریف‌های علمی از چیستیِ نقد و شیوه‌ها و رویکردهای آن ارائه می‌شود. در این مرحله همچنین نمونه‌های از شعر و داستان کوتاه در کارگاه به صورت عملی نقد می‌شوند. جلسات اولیه‌ی این کارگاه به بنیان‌های نظری نقد ادبی در آراء و اندیشه‌های فلاسفه‌ی یونان باستان مانند افلاطون، ارسطو،‌ هوراس،‌ لونگینوس و دیگران اختصاص دارد و سپس تحولات بعدی نقد تا پیدایش «مطالعات فرهنگی» در نیمه‌ی دوم قرن بیستم پیگیری می‌شود. شالوده‌های نقد ادبی در این کارگاه با اشاره به متون ادبی ایرانی (شعر و داستان کوتاه) تدریس می‌شود و در بخش مطالعات فرهنگی چند آگهی تجاری از منظر نقد فرهنگی بررسی خواهند شد.

برنامه‌ی این کارگاه با هدف تربیت منتقدان ادبی برای کار در مطبوعات و مراکز پژوهشیِ مرتبط با مطالعات ادبی تنظیم شده است. با این حال، علاقه‌مندان به ادبیات که می‌خواهند از متون ادبی التذاذی زیبایی‌شناختی ببرند و ادراک خود از نحوه‌ی معناآفرینیِ این متون را افزایش دهند نیز می‌توانند در این کارگاه شرکت کنند و از مطالب آن برای فهم بهتر ادبیات استفاده کنند.

زمان برگزاری کارگاه: چهارشنبه‌ها، ساعت ۹:۰۰ الی ۱۰:۳۰

تاریخ شروع دوره:‌ ۲۹ مهرماه ۱۳۹۴

علاقمندان می‌توانند برای ثبت نام به حوزه هنری استان تهران مراجعه کنند: میدان آرژانتین، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، خیابان دوازدهم، شماره ۳.

شماره تلفن: ۲۰ـ۸۸۵۰۴۶۱۶، داخلی ۱۰۱

شماره همراه: ۰۹۱۲۸۱۹۲۳۱۸

****************************************************************

۵. کارگاه «نقد ادبی روانکاوانه»

این دوره‌ آموزشی به منظور معرفی نقد ادبی روانکاوانه و نیز تمرین در کاربرد این رهیافت در نقد عملیِ متون ادبی و فیلم‌های سینمایی برگزار می‌شود. نقد روانکاوانه امروزه یکی از پُرطرفدارترین و مهم‌ترین رهیافت‌های نقد ادبی محسوب می‌شود و شرح و تبیین روش‌شناسیِ آن یک فصل مستقل از همه‌ کتاب‌های جدید در حوزه‌ نظریه و نقد ادبی را به خود اختصاص داده است. نقد روانکاوانه ماهیتی میان‌رشته‌ای دارد و بویژه از زمانی در ادبیات کاربرد پیدا کرد که متون اصلی نظریه‌ روانکاوی در چند دهه‌ نخستِ قرن بیستم به طور گسترده منتشر شدند. از آن زمان تاکنون، این نظریه در بسیاری از حوزه‌های علوم انسانی، بویژه مطالعات هنری و ادبی، تأثیر گذاشته است. «کارگاه نقد ادبی روانکاوانه» از جمله با این هدف برگزار می‌شود که با معرفی دقیق و درستِ نظریه‌ روانکاوی، بویژه در حوزه‌ مطالعات نقادانه‌ ادبی و هنری، چشم‌انداز روشنی از مفاهیم بنیادی و روش‌شناسیِ خاص این رهیافت ترسیم کند. هدف این است که شرکت‌کنندگان پس از اتمام این دوره‌ آموزشی به درستی بدانند که نظریه‌ روانکاوی چیست، مفروضات اساسیِ آن کدام‌اند، چه مقاصدی را دنبال می‌کند، روش‌شناسیِ آن چیست و چگونه در نقد متون ادبی و آثار هنری به کار می‌رود. به این منظور، علاوه بر توضیح مبانی تئوریک روانکاوی و شرح اصطلاحات و روش‌شناسیِ آن، یک فیلم سینمایی ایرانی و چند داستان کوتاه فارسی از منظر این نظریه نقد خواهند شد.

زمان برگزاری کارگاه: چهارشنبه‌ها، ساعت ۱۱:۰۰ الی ۱۲:۳۰

تاریخ شروع دوره: چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴

علاقمندان می‌توانند برای ثبت نام به حوزه هنری استان تهران مراجعه کنند: میدان آرژانتین، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، خیابان دوازدهم، شماره ۳.

شماره تلفن: ۲۰ـ۸۸۵۰۴۶۱۶، داخلی ۱۰۱

شماره همراه: ۰۹۱۲۸۱۹۲۳۱۸

************************************************************


بر گرفته از وبلاگ دکتر حسین پایندهنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 13 مهر 1394 :: نویسنده : محسن نوزعیم
نظرات ()


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات