تبلیغات
 فصل سکوت - شهروند کیست؟

شهروند کیست؟

گاهی اوقات بر روی دیوارها بیلبوردها، تبلیغات و دیوار نویسی ها که انجام می شود، از واژگان خاص استفاده می کنند و گاهی اوقات که در مورد ان واژه فکر و تامل می کنیم، می بینیم شخصی که ان را نوشته است گویا حاکی از ان است که ، ان واژه را خوب درک و فهم نکرده است.چند مدت پیش بر روی یک بیلبورد ، که مربوط به تبلیغ یک نمایش بود ، نوشته بودند "نویسنده و کاگردان" در صورتی که واژه " نویسنده" اشتباه هست. نویسنده کسی هست که کتاب می نویسد. ان هم از نوع کتاب درسی ، رمان، داستان. وقتی کسی نمایش می نگارد، به ان شخص نمایش نامه نویس خطاب میکنند و یا وقتی فرد ی تاریخ را باز خوانی و می نگارد، او را مورخ ویا در روزنامه که تحریر و می نویسدشخص را با عنوان روزنامه نگار می شناسند.برای مثال البر کامو اگر بشناسیم، حتی با یک جستجوی ساده در اینترنت، متوجه می شویم ایشان هم یک فیلسوف، نویسنده، نمایش نامه نویس و یک روزنامه نگار در عصر خویش بود. این مقدمه طولانی بهانه ی شد که یک مطلب مختصر و مفید در باره واژه شهروندبنویسم، یک پست  مربوط به " شهروندان تهرانی و حیوانات بود " که البته کار بسیار  پسندیده و نیکوی هست،  نظر من را به خود جلب نمود. منظور از شهروند کیست؟ چه کسانی را می توان شهروند خواند؟ ما در فضای مجازی " گوگل" واژه شهروند را بنویسم با این معنی روبه می شویم که یعنی شهرنشینی ولی واقعیت امر این است که این واژه از دل فلسفه و اندیشه غرب بیرون امده است و اصل مفهوم و معنی ان با سه شرط ذیل معنا پیدا میکند:
۱- شهروند کسی هست که از حقوق قانونی خود آگاه باشد
۲ به حقوق قانونی خود دسترسی داشته باشد
۳ مهم تر از همه این است که دولت مردان و حکمرانان ان امتیازحقوق قانونی ،را برای مردم یک شهر یک کشور قایل باشند و ان را قبول کرده باشند. 
حال با این تفاسیر ایا می توانیم بگویم مردم شهر تهران یا هر شهر دیگر شهروند هستن یا فقط تنها یک شهر نشین؟ق مربوط به " شهروندان تهرانی " نظر من را به خود جلب نمود. منظور از شهروند کیست؟ چه کسانی را می توان شهروند خواند؟ ما در فضای مجازی " گوگل" واژه شهروند را بنویسم با این معنی روبه می شویم که یعنی شهرنشینی ولی واقعیت امر این است که این واژه از دل فلسفه و اندیشه غرب بیرون امده است و  اصل مفهوم و معنی ان با سه شرط ذیل معنا پیدا میکند:
۱- شهروند کسی هست که از حقوق قانونی خود آگاه باشد
۲ به حقوق قانونی خود دسترسی داشته باشد
۳ مهم تر از همه این است که دولت مردان و حکمرانان ان امتیازحقوق قانونی ،را برای مردم یک شهر یک کشور قایل باشند و ان را قبول کرده باشند. 
حال با این تفاسیر ایا می توانیم بگویم مردم شهر تهران یا هر شهر دیگر شهروند هستن یا فقط تنها یک شهر نشین!?

محسن نوزعیم

برچسب ها: علوم سیاسی،  

تاریخ : سه شنبه 16 آذر 1395 | 06:43 ب.ظ | نویسنده : محسن نوزعیم | نظرات


  • paper | خرید Reproduction | خرید بک لینک ارزان
  • buy Reportazh | فروش رپورتاژ دائمی