تبلیغات
فصل سکوت - شهروند کیست؟

فصل سکوت - شهروند کیست؟

تاریخ از آن کسانی خواهد شد که دونقط مسیر آن را با دو نقطه "عدالت" سبز بکنند. "محسن.نوزعیم"

تاریخ از آن کسانی خواهد شد که دونقط مسیر آن را با دو نقطه "عدالت" سبز بکنند. "محسن.نوزعیم"

فصل سکوت - شهروند کیست؟ تاریخ از آن کسانی خواهد شد که دونقط مسیر آن را با دو نقطه "عدالت" سبز بکنند. "محسن.نوزعیم"
گاهی اوقات بر روی دیوارها بیلبوردها، تبلیغات و دیوار نویسی ها که انجام می شود، از واژگان خاص استفاده می کنند و گاهی اوقات که در مورد ان واژه فکر و تامل می کنیم، می بینیم شخصی که ان را نوشته است گویا حاکی از ان است که ، ان واژه را خوب درک و فهم نکرده است.چند مدت پیش بر روی یک بیلبورد ، که مربوط به تبلیغ یک نمایش بود ، نوشته بودند "نویسنده و کاگردان" در صورتی که واژه " نویسنده" اشتباه هست. نویسنده کسی هست که کتاب می نویسد. ان هم از نوع کتاب درسی ، رمان، داستان. وقتی کسی نمایش می نگارد، به ان شخص نمایش نامه نویس خطاب میکنند و یا وقتی فرد ی تاریخ را باز خوانی و می نگارد، او را مورخ ویا در روزنامه که تحریر و می نویسدشخص را با عنوان روزنامه نگار می شناسند.برای مثال البر کامو اگر بشناسیم، حتی با یک جستجوی ساده در اینترنت، متوجه می شویم ایشان هم یک فیلسوف، نویسنده، نمایش نامه نویس و یک روزنامه نگار در عصر خویش بود. این مقدمه طولانی بهانه ی شد که یک مطلب مختصر و مفید در باره واژه شهروندبنویسم، یک پست  مربوط به " شهروندان تهرانی و حیوانات بود " که البته کار بسیار  پسندیده و نیکوی هست،  نظر من را به خود جلب نمود. منظور از شهروند کیست؟ چه کسانی را می توان شهروند خواند؟ ما در فضای مجازی " گوگل" واژه شهروند را بنویسم با این معنی روبه می شویم که یعنی شهرنشینی ولی واقعیت امر این است که این واژه از دل فلسفه و اندیشه غرب بیرون امده است و اصل مفهوم و معنی ان با سه شرط ذیل معنا پیدا میکند:
۱- شهروند کسی هست که از حقوق قانونی خود آگاه باشد
۲ به حقوق قانونی خود دسترسی داشته باشد
۳ مهم تر از همه این است که دولت مردان و حکمرانان ان امتیازحقوق قانونی ،را برای مردم یک شهر یک کشور قایل باشند و ان را قبول کرده باشند. 
حال با این تفاسیر ایا می توانیم بگویم مردم شهر تهران یا هر شهر دیگر شهروند هستن یا فقط تنها یک شهر نشین؟ق مربوط به " شهروندان تهرانی " نظر من را به خود جلب نمود. منظور از شهروند کیست؟ چه کسانی را می توان شهروند خواند؟ ما در فضای مجازی " گوگل" واژه شهروند را بنویسم با این معنی روبه می شویم که یعنی شهرنشینی ولی واقعیت امر این است که این واژه از دل فلسفه و اندیشه غرب بیرون امده است و  اصل مفهوم و معنی ان با سه شرط ذیل معنا پیدا میکند:
۱- شهروند کسی هست که از حقوق قانونی خود آگاه باشد
۲ به حقوق قانونی خود دسترسی داشته باشد
۳ مهم تر از همه این است که دولت مردان و حکمرانان ان امتیازحقوق قانونی ،را برای مردم یک شهر یک کشور قایل باشند و ان را قبول کرده باشند. 
حال با این تفاسیر ایا می توانیم بگویم مردم شهر تهران یا هر شهر دیگر شهروند هستن یا فقط تنها یک شهر نشین!?

محسن نوزعیم

برچسب ها: علوم سیاسی،  

تاریخ : سه شنبه 16 آذر 1395 | 05:43 ب.ظ | نویسنده : محسن نوزعیم | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.
درباره وبلاگ


من جوانی در جستجوی حقیقتی گمشده بودم در این دشت بی آب و علف ..در میان این علفهای هرز، حقیقتی بنام "خویشتن" که در نهایت آن را نیافتم.
1364/11/9
*********.
من عاشق " علوم انسانی" م. از نظر من علوم انسانی زیر بنایی اصلی زندگی و حیات انسان هاست.

*******
من عاشق نقدم! نقد منتقد ، نقدنقد و نقد "خویشم"... من سالهاست معتقدم که: درطول تاریخ هیچ کجا هیچ انقلابی رخ نداده است ، مگر اینکه اول یک انقلاب درونی اتفاق بیافتدسپس یک انقلاب بیرونی.

"محسن نوزعیم"
***************
هرگونه استفاده از مطالب و دلنوشته های این
تارنما با ذکر منبع ونام نویسنده بدون مانع می باشد.

نویسندگان
فال حافظ
ذکر ایام هفته

رتبه الکسا
ربات مترجم
ساعت

حامیان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب